Fenntarthatósági jelentéstétel


Számviteli törvény szerinti kötelezettség:

A számviteli törvény alapján az a vállalkozás, amelynél az üzleti évet megelőző két – egymást követő – üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértéket köteles lesz fenntarthatósági jelentést készíteni: 

 a) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot, 

 b) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot, 

 c) az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt,

Az átmeneti rendelkezések értelmében a számviteli törvény által megállapított fenntarthatósági jelentésre vonatkozó előírásokat először a 2025. évben induló üzleti évre kell alkalmazni.

A fentiek alapján tehát akinek a 2024. és 2023. évi két feltétele teljesül fenntarthatósági jelentés elkészítésére kötelezett.

A számviteli törvény mentességet ad azoknak, akinek egy uniós tagállamban konszolidált jelentést készít az anyavállalata és azt megfelelően közzéteszi. 

 

ESG törvény szerinti kötelezettség:

Az ESG törvény szerinti jelentést azoknak a vállalkozásoknak kell megtenniük, amelyek Magyarország területén székhellyel rendelkeznek.

A közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő nagyvállalkozás, amelynél az üzleti évet megelőző üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta a következő határértéket:

aa) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot,

ab) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot,

ac) az átlagosan foglalkoztatottak száma az 500 főt;

 

A nagyvállalkozásnak, amelynél az üzleti évet megelőző üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta a következő határértéket:

ba) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot,

bb) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot,

bc) az átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt, valamint


A közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő kis- és középvállalkozásnak.

 

Az átmeneti rendelkezések értelmében a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő nagyvállalkozásoknak, 2024. üzleti évi tevékenységük tekintetében kell alkalmazni, és első ESG beszámolójukat a 2025. évben készítik el és teszik közzé.

A nagyvállalkozások 2025. üzleti évi tevékenységük tekintetében alkalmazzák, és első ESG beszámolójukat a 2026. évben készítik el és teszik közzé.

A közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősülő kis- és középvállalkozások a 2026. üzleti évi tevékenységük tekintetében alkalmazzák, és első ESG beszámolójukat a 2027. évben készítik el és teszik közzé.

A fentiek alapján tehát annak a nagyvállalat, akinek a 2024. évi két feltétele teljesül fenntarthatósági jelentés elkészítésére kötelezett.

Az ESG beszámoló készítés kapcsán konszolidációs mentesség nem érvényesíthető, így tehát ennek a jogszabálynak való megfelelés eltérhet a fenntarthatósági jelentésnek való megfeleléstől.


Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban kérdése lenne tanácsadóink szívesen állnak rendelkezésükre.