Munkásszállás nyilvántartásba vétele


Egy 2024-es kormányrendelet értelmében a munkásszállás üzemeltetése Nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely- szolgáltatási tevékenységnek minősül, amelyet a szálláshely fekvése szerinti település jegyzőjénél nyilvántartásba kell vetetni.

Ezért azon munkáltatók, akik munkásszállást üzemeltetnek mindenképpen nézzenek utána, hogy rendelkeznek-e a lenti előírásoknak megfelelő nyilvántartásba vétellel.

Nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatás a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásának napjától folytatható.

A nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet. 3.§ (5) bekezdése szerint:

Munkásszállás a szálláshely-szolgáltató tulajdonát képező vagy általa bármilyen jogcímen használt olyan állami támogatás felhasználása nélkül létesített szálláshely, amelyet kizárólag szálláshely- szolgáltatás folytatása céljából létesítettek vagy rendeltetéstől eltérő használatra engedélyeztek, és amely a szálláshely-szolgáltató munkavállalóinak vagy a munkavállalóinak és azok hozzátartozóinak elhelyezésére szolgál.

A szolgáltatás kezdetét megelőzően a szálláshelyet a Kormányrendelet 2. számú mellékletében meghatározottak alapján minősíteni kell. A minősítést - a szálláshely kialakítására, felszereltségére és szolgáltatásaira vonatkozó előírások alapján - a szolgáltatónak kell elvégeznie önminősítés útján.

A nyilvántartásba vétel iránti kérelemben fel kell tünteti, illetve a kérelemhez csatolni kell

a) a szolgáltató nevét, címét, statisztikai számjelét,

b) a szálláshely megnevezését, címét, típusát (altípusát),

c) a szálláshely minősítését

d)  azt az okiratot, amely igazolja, hogy a szolgáltató a szolgáltatás nyújtására jogosult,

e)  a szálláshely használatára való jogosultságot igazoló okiratot,

f)  az igénybe vehető szobák és férőhelyek (hálóhelyiségek és fekvőhelyek) számát

g) a szálláshely állandó jelleggel, idényjelleggel vagy eseti jelleggel való nyitvatartásának, a szálláshely állandó felügyelettel vagy anélkül történő üzemeltetésének, továbbá a szálláshely-szolgáltatás kiegészítő, illetve melléktevékenységként való nyújtásának tényét, h) a szolgáltatás megkezdésének időpontját.

Munkásszállás típusai:

A Rendelet 2. számú mellékletében foglaltak szerint „C”, illetve „B” kategóriájú pihenőházak minősülnek munkásszállásnak.


„C” kategóriájú pihenőház (munkásszállás)

A „C” kategóriájú pihenőház legalább a következő szolgáltatásokat nyújtja:

1. Portaszolgálat vagy azt ellátni képes ügyelet. Az éjszakai bejárás lehetősége biztosított.

2. Nemek szerint elkülönített hálóhelyiségek. Egy hálóhelyiségben legfeljebb 10 fekvőhely. Fekvőhelyenként legalább 5 m2 alapterület vagy 8 m3 térfogategységet kell biztosítani.

3. A hálóhelyiség berendezése, felszereltsége: ágy (fekvőfelület legalább 90×200 cm). Emeletes ágy nem alkalmazható. Az ágyak ágybetéttel, párnával, takaróval felszereltek. Ágyneműbiztosítás. A fekvőhelyszámnak megfelelő szék, legalább egy asztal, férőhelyenként egy 60×60 cm alapterületű ruhásszekrény-egység és egy éjjeliszekrény/falipolc. Világítás: szobánként legalább egy központi (mennyezeti) lámpa (világítótest).

4. Fűtés: fűtési időszakban legalább 20 °C hőmérséklet.

5. Vizesblokkok száma: nemenként 5 főre egy mosdó vagy mosdócsap, 15 főre legalább egy zuhanyozó, továbbá 20 női és 25 férfi férőhelyenként egy-egy WC és 15 férfi férőhelyenként egy piszoár.

6. Textilváltás: ágynemű legalább kéthetente, új vendég esetén kötelező az ágyneműcsere.

7. Takarítás: a szobákban: kétnaponta, kivéve, ha a vendéggel kötött külön megállapodásból más következik, a közös helyiségekben kétnaponta.

8. Tájékoztatás a szolgáltatásokról és a menekülési útvonalról.

9. Lift, parkolók: a településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendeletben előírtak szerint.

10. Tárolási lehetőség férőhelyenként legalább 0,27 m3 térfogategységű élelmiszer-tároló rekeszben és 50 férőhelyenként egy hűtőszekrényben.

11. Csomagtárolási lehetőség külön helyiségben.

12. A közös használatú mosóhelyiség mosógéppel, a vasalóhelyiség vasalóval felszerelt.

13. 50 fő feletti szálláshelyen nappali tartózkodóhelyiség. Kisebb szálláshelyen a tartózkodóhelyiség kivételesen elhagyható, helyette a hálóhelyiségekben – megfelelő helyet biztosítva – kell az asztalokat és a székeket elhelyezni.

14. Konyha/étkezőhelyiség berendezése, felszereltsége: szintenként, 25 férőhelyenként egy főzőlap és 50 férőhelyenként egy kétrészes mosogató, legalább egy asztal és egy konyhaszekrény/tárolópolc.

15. Betegszoba kialakítása 50 férőhelyenként egy ággyal, kis létszámú elhelyezés biztosításával.

 

„B” kategóriájú pihenőház (munkásszállás)

A „B” kategóriájú pihenőház megfelel a „C” kategóriában meghatározott és a következő feltételeknek:

1. Egy szobában legfeljebb 5 fekvőhely. Fekvőhelyenként legalább 5 m2 alapterületet kell biztosítani. Családok részére elválasztott szálláshelyrész biztosított.

2. Világítás: szobánként a központi világításon kívül ágyanként helyi világítás biztosítása.

3. Vizesblokkok száma: a szobákban hideg-meleg folyóvizes kézmosási lehetőség biztosított.

4. Telefon: a portán vagy a gondnoki lakásban áll rendelkezésre.

5. A közösségi helyiségben televízió vagy rádió, könyvek, folyóiratok, játékok állnak rendelkezésre.

6. Növényzettel vagy más módon elkülönített és kertszerűen kialakított szabad tér áll rendelkezésre, a férőhelyszám 1/3-ának megfelelő mennyiségű kerti bútor biztosított.

A jegyző a szálláshelyen ellenőrzést folytathat le. Ha megállapítja, hogy a szolgáltató megfelel az önminősítésben és a jogszabályban foglaltaknak, a szálláshelyet nyilvántartásba veszi és a tevékenység tovább folytatható. Ha a jegyző a nyilvántartásba vételi kérelmet jogerősen elutasítja, a szolgáltatást meg kell szüntetni.