Intézkedések a ragadós száj- és körömfájással érintett gazdálkodók megsegítésére
1. Összehangolt védekezési tevékenység elrendelése (67/2025. Korm. rendelet)
A kormány összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el Magyarország egész területére a nagy gazdasági kárt okozó állatjárványok, mint a most is zajló ragadós száj- és körömfájás járvány leküzdésére.
- Az irányítást a katasztrófavédelemért felelős miniszter látja el.
- Operatív törzs kerül felállításra, amely a Belügyminisztérium koordinálása alatt működik.
- A rendelet 2025. április 4-én 23 órakor lépett hatályba, és három hónapig marad érvényben.
2. Pénzügyi mentőcsomag az érintett gazdálkodók részére (68/2025. Korm. rendelet)
A Kormány célzott intézkedéseket vezetett be azon természetes személyek és vállalkozások számára, akiknek gazdaságát hatósági elrendelés alapján korlátozásokkal sújtották a ragadós száj- és körömfájás (RSZF) elleni védekezés keretében. A rendelet elsődleges célja, hogy enyhítse a hirtelen jövedelemkiesésből fakadó pénzügyi nyomást, és fenntartsa az érintettek működőképességét.
Fizetési moratórium – csak kérésre, határozattal
A rendelet értelmében a ragadós száj- és körömfájással érintett gazdálkodók lehetőséget kapnak arra, hogy fizetési moratóriumban részesüljenek 2026. április 30-ig, de ez a lehetőség nem automatikus. A jogosultság feltétele, hogy az adós – legyen szó akár tulajdonosról, bérlőről, vagy az állatok birtokosáról – írásban értesítse a hitelezőjét, és megküldje számára azt a hatósági határozatot, amely igazolja, hogy a gazdasága a 2025-ös évben a 23/2005. (III. 23.) FVM rendelet 12. § (1) bekezdése szerinti intézkedéssel érintett.
Ez azt jelenti, hogy csak azok élhetnek a moratóriummal, akik hivatalosan is igazolják az érintettségüket, és azt a hitelező tudomására hozzák. A bank vagy pénzügyi intézmény ez alapján a rendeletnek megfelelően módosítja a szerződést, az adós tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségeit pedig szünetelteti.
Szerződésbiztonság – nincs felmondás, van előtörlesztés
A rendelet fontos eleme a szerződéses jogviszonyok védelme. A moratóriummal érintett hitelek és pénzügyi lízingszerződések – amelyek 2025. április 4-én már hatályban voltak – a moratórium időtartama alatt nem mondhatók fel nemfizetés miatt, még akkor sem, ha az adós szünetelteti a törlesztést. Ez különösen fontos garancia az érintett gazdálkodók számára, hiszen biztosítja, hogy a pénzügyi intézmények nem élhetnek a szerződés egyoldalú megszüntetésének jogával a járványügyi helyzetből fakadó fizetési nehézségek miatt.
Ugyanakkor a rendelet lehetőséget ad arra is, hogy az adós – ha pénzügyi helyzete megengedi – önkéntesen teljesítsen rész- vagy előtörlesztést a moratórium ideje alatt is.
A moratóriumot követő törlesztési rend
A 2026. április 30-ig tartó fizetési moratórium lejártát követően a hitel- vagy lízingszerződés futamideje a moratórium időtartamával automatikusan meghosszabbodik, a tőketörlesztés pedig az új lejárat szerint folytatódik. A moratórium alatt esedékessé vált, de meg nem fizetett kamatokat, díjakat és egyéb költségeket az adósnak a meghosszabbított futamidő alatt, egyenlő részletekben kell megfizetnie, kamatmentesen – vagyis ezen összegek után a hitelező késedelmi kamatot vagy kamatos kamatot nem számíthat fel. A szabályozás célja, hogy az érintett gazdálkodók fokozatos teherviselés mellett tudják rendezni elmaradt kötelezettségeiket, elkerülve a moratórium lejártát követő pénzügyi sokkhatást.
Mit érdemes most tenni?
Az érintett gazdálkodók számára most különösen fontos, hogy mielőbb áttekintsék érintettségüket, és szükség esetén megtegyék a jogszabály által előírt lépéseket – különös tekintettel a hitelezők értesítésére és a határozatok megküldésére. A fizetési moratórium megfelelő alkalmazása nemcsak átmeneti segítséget nyújt, hanem hosszú távon is hozzájárulhat a pénzügyi stabilitás megőrzéséhez.
Ha kérdés merül fel a rendelet alkalmazásával kapcsolatban, akkor szívesen állunk rendelkezésre.