Magyarországra történő kiküldetés
Munkajogi szabályok
Kiküldetés esetén főszabályként a küldő ország munkajogát kell alkalmazni. A kiküldetésben lévő munkavállalóra a fogadó államban csupán a munka feltételeit szabályozó bizonyos minimális előírások vonatkoznak.
A Munkatörvénykönyvének (Mt.) szabályait kell alkalmazni - ideértve a munkaviszonyra kiterjesztett hatályú kollektív szerződésben foglalt rendelkezéseiket is - a következőkben. (Mt. 295.§)
a) a leghosszabb munkaidő vagy a legrövidebb pihenőidő mértéke,
b) a fizetett éves szabadság legalacsonyabb mértéke,
c) a legalacsonyabb munkabér összege,
d) a munkaerő-kölcsönzésnek a 214-222. §-ban meghatározott feltételei,
e) a munkavédelmi feltételek,
f) a várandós vagy kisgyermekes nő, valamint a fiatal munkavállaló munkavállalási és foglalkoztatási feltételei, továbbá
g) az egyenlő bánásmód követelménye.
Nem kell alkalmazni a magyar jogot, ha a fenti pontok esetében a munkaviszonyra egyébként irányadó jog a munkavállalóra kedvezőbb.
Egy esetleges magyarországi kiküldetés esetén meg kell vizsgálni, hogy a fent felsorolt pontokban a kiküldési ország szabályozása a munkavállalóra nézve kedvezőbb-e. Ha kedvezőbb, akkor teljes egészében a küldő ország joga lesz az irányadó a kiküldött munkavégzése során. Ha a kiküldő ország vonatkozó szabályozása nem kedvezőbb, mint a magyar szabályozás, akkor a fent felsorolt esetekben a magyar munkajogi normák lesznek irányadók (pl.: leghosszabb munkaidő vagy legrövidebb pihenőidő).
Az Mt-ben nem nevesített esetekben (pl.: munkaközi szünet, vasárnap vagy munkaszüneti napon történő munkavégzés) főszabályként a küldő ország joga érvényesül.
Gyakorlati okok miatt, valamint a küldő és a fogadó állam jogrendszereinek különbözőségéből adódó jogviták elkerülése érdekében azonban, azokban az esetekben, ahol az Mt. mindenképp alkalmazandó lesz, mivel a fent felsorolt pontokban a magyar szabályok a kedvezőbbek, a kiküldés idejére célszerű a feleknek a magyar jogot kikötni.
A kiküldetés kapcsán felmerült adminisztratív kötelezettségek
A kiküldött munkavállalókat fogadó vállalkozásnak kiemelt figyelmet kell fordítani a következő törvényi kötelezettségeire:
A szolgáltatás nyújtására irányuló szerződés megkötését megelőzően a fogadó magyar vállalkozás (továbbiakban jogosult) köteles írásban tájékoztatni a külföldi munkáltatót az Mt. 295. §-ban foglaltak alapján irányadó munkafeltételekről. A tájékoztatás elmulasztása esetén a jogosult készfizető kezesként felel a munkavállaló 295. §-ban meghatározott követeléseiért.
Ha a fogadó tudott vagy kellő gondosság mellett tudnia kellett arról, hogy a külföldi munkáltató munkabér és járulékfizetési kötelezettségének a munkavállaló foglalkoztatása során nem tett eleget, a külföldi munkáltatóval egyetemlegesen felel a külföldi munkáltatót terhelő munkabér és járulékai megfizetéséért.
Sok, kiküldetésben lévő munkavállalót fogadó magyar vállalkozás nincs tisztában azzal, hogy köteles – az Mt. 295. § rendelkezéseiben foglaltak ellenőrizhetősége érdekében - gondoskodni arról, hogy a kiküldött munkavállalók
a) munkaszerződése vagy azzal egyenértékű egyéb okirata,
b) munkaidő-nyilvántartása, valamint
c) a munkabér kifizetésére vonatkozó iratainak papíralapú vagy elektronikus másolata
a kiküldetés teljes időtartama alatt a munkavégzés helyén, valamint annak befejezését követő 3 évig a munkáltató székhelyén vagy telephelyén hozzáférhető és ellenőrizhető legyen.
Egyértelmű rendelkezés hiányában a munkaidő-nyilvántartást magyar és angol nyelven javasolt vezetni.
A külföldi munkáltatónak a kijelölt hatóságként eljáró munkaügyi hatósággal való kapcsolattartásért, valamint az előbbi dokumentumok küldéséért és átvételéért felelős személyt kell kijelölnie. A külföldi munkáltató a megbízott személyéről, valamint a megbízott személyében bekövetkezett változásról haladéktalanul tájékoztatja a munkaügyi hatóságot.
Bejelentési kötelezettségek
Az alábbi bejelentésekre is szükség lehet, annak függvényében, hogy a kiküldetés milyen hosszú ideig tart.
Bejelentési kötelezettség a Foglalkoztatás-felügyeleti hatóság felé
A kiküldetés tényleges megkezdése előtt szükséges a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság felé a kiküldetés és a foglalkoztatás adatainak bejelentése annak érdekében, hogy a hatóság meg tudja állapítani, hogy a munkavállaló valóban kiküldött munkavállalónak minősül-e.
A bejelentést főszabály szerint a külföldi foglalkoztatónak kell megtennie, de a kiküldetés bejelentését bárki megteheti, így a külföldi foglalkoztató által megbízott személy vagy a magyarországi fogadó társaság is.
A bejelentésben a szolgáltatóra, a tevékenységre és a munkavégzésre vonatkozó adatokat kell megadni. A bejelentést a foglalkozás-felügyeleti hatóság által működtetett, 2024. március 1-től megújult elektronikus felületen (https://mvff.munka.hu/#/kikuldetes) kell megtenni. A felületre előzetes regisztráció szükséges, az új felületre annak is regisztrálnia kell újra, aki a régi felületre már regisztrált.
Bejelentési kötelezettség az adóhatóság felé
A bejelentési kötelezettség a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.), illetve a vonatkozó kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény vagy viszonosság alapján keletkező személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséghez kapcsolódik, így a fogadó felet nem terheli ez a bejelentési kötelezettség azon kiküldöttek esetében, akiknél várhatóan és ténylegesen sem keletkezik majd adófizetési kötelezettség.
Ha felmerül személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség, akkor kötelező a bejelentés, melynek nyomán az adóhatóság értesül azokról a magánszemélyekről, akik nyilvántartásában még nem szerepelnek, de adókötelezettségük keletkezik.
A bejelentés elmulasztása esetén az adóhatóság bejelentésenként akár 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki.
A bejelentést annak a jogi személy és egyéb szervezetnek kell megtennie, akinek székhelyére, telephelyére munkavégzés céljából külföldi illetőségű munkavállalót rendelnek ki. Ezt a bejelentést a T104-es nyomtatványon az általános nyomtatványkitöltő program segítségével kell megtenni a tevékenység megkezdésétől számított 30 napon belül.
A bejelentésnek tartalmaznia kell a kirendelt munkavállalóra és a külföldi foglalkoztatóra vonatkozó alap adatokat, valamint a munkavégzés megkezdésének és befejezésének (az ország elhagyásának) időpontját. Ez utóbbi adat bejelentését a munkavégzés befejezése, illetve az ország területének elhagyása előtt 30 nappal kell megtenni. Ha valamilyen okból határidőben nem áll rendelkezésre az információ, akkor a bejelentést a munkavégzés befejezése napját követő napon, az ok megjelölésével kell megtenni az adóhatóság felé.
Kirendelt magánszemély adófizetési kötelezettsége
Azon külföldi magánszemélyek esetében, akik belföldön kirendelésben vannak, a fogadó társaság nem minősül kifizetőnek, ha a kiküldő szervezettől kapják munkabérüket. Erre tekintettel a fogadó szervezetet nem terheli adóelőleg-levonási kötelezettség. Ennek okán a külföldi magánszemély önadózás útján negyedévente, a negyedévente követő hónap 12. napjáig megállapítja és megfizeti a bevételt terhelő személyei jövedelemadó előleget.
A külföldi magánszemély az adóévet követő május 20. napjáig teljesíti személyi jövedelemadóbevallási kötelezettségét.