Az oltás és a járványügyi szűrővizsgálatok adózási kérdései
2020. november 27-én lépett hatályba az Szja törvény visszamenőleg is alkalmazható rendelkezése, amely szerint adómentes a kifizető által biztosított védőoltás és járványügyi szűrővizsgálat juttatása, annak időpontjától függetlenül. Az Szja törvény nem szűkíti le a kört a munkavállalókra, minden kifizetőre és a magánszemélyre nézve fennáll az adómentesség.
Az oltások kezelése egyértelmű, de további értelmezést igényelhet, hogy mi tartozik a járványügyi szűrővizsgálat körébe.
Az Egészségügyről szóló törvény szerint a járványügyi érdekből végzett szűrővizsgálat célja a fertőző megbetegedések korai felismerése, azok forrásainak felkutatása, valamint a fertőzés veszélyének elhárítása.
A fentiek tükrében és az adóhatóság tájékoztatása értelmében adómentes a fertőzöttség kimutatására szolgáló PCR és antigén teszt biztosítása vagy annak költségeinek megtérítése a magánszemély részére. Ez a költség a társasági adóban elismert költségnek minősül, ha a juttatás a társasággal munkaviszonyban álló magánszemély, illetve vezető tisztségviselő, tevékenységében személyesen közreműködő tag, a társasággal korábban munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas, valamint az említett személyek közeli hozzátartozója részére történik.
A járványügyi érdekből végzett szűrővizsgálat fogalma viszont nem terjeszthető ki a koronavírussal szembeni ellenanyag-kimutatásra, illetve a sejtes immunitásra vonatkozó vizsgálatra, mert az antitestvizsgálat a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló rendelet szabályait összevetve nem minősül járványügyi érdekből végzett szűrővizsgálatnak.
A kifejtettek alapján az ellenanyag kimutatására vonatkozó vizsgálat díja nem lesz adómentes juttatás.
A kifizetett összeg munkabérként adózik, de kezelhető csekély értékű ajándékként is, évi egy alkalommal, ha a minimálbér 10 százalékát nem haladja meg a szolgáltatás értéke.
Az adóhatóság honlapján nemrégiben jelent meg egy tájékoztató a poszt-COVID vizsgálat adójogi kezelésével kapcsolatban. A tájékoztató különbséget tesz aközött, hogy ezt a vizsgálatot a veszélyhelyzet ideje alatt vagy azon kívül fizeti ki a munkáltató.
Az adóhatóság közzétett álláspontja szerint a post-COVID szűrővizsgálat jelenleg, a veszélyhelyzet időtartama alatt adómentesen csak abban az esetben számolható el személyi jellegű ráfordításként, ha a munkáltató által finanszírozott juttatást a munkáltató 60 napon belül bejelenti az adóhatóság részére a „Bejelentőlap az ingyenes termékátadásról és szolgáltatásnyújtásról a Magyarország gazdasági stabilizációjáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (Gst.) 28/A § alapján” elnevezésű nyomtatványon.
Ha a munkáltató ezen bejelentését nem teszi meg, akkor jogviszonyra tekintettel jövedelmet juttat a munkavállaló részére, vagy itt is felmerülhet az évi egyszer adható csekély értékű ajándék jogcímén történő elszámolás lehetősége.
Az adóhatóság álláspontja szerint a poszt-COVID szűrővizsgálat a veszélyhelyzet után akkor biztosítható adómentesen, ha azt a kötelező, soron kívüli munkaköri alkalmassági vizsgálat részeként végzik, mivel ebben az esetben annak megállapítására szolgál, hogy a koronavírus-fertőzés okozott-e egészségkárosodást, mely esetleg alkalmatlanná teszi a munkavállalót a munkakör ellátására.
Ha a vizsgálat nem szükséges közvetlenül a munkaköri alkalmassághoz, akkor a vizsgálat ellenértéke adóköteles és alapvetően a felek közötti jogviszonyból származó jövedelemnek minősül. Ez alól itt is kivételt jelenthet, ha a költséget viselő cég csekély értékű juttatásként kezeli a szolgáltatás értékét.
Bármely fenti juttatás csekély értékű ajándékként történő elszámolása nemcsak a munkavállaló, hanem hozzátartozói, családtagjai részére is megvalósítható.